Spoření a investování jsou dva různé způsoby, jakými můžeme nakládat se svými penězi. Spoření znamená ukládání peněz na stranu pro budoucí použití. Spoření je obvykle spojeno s nižším rizikem a nižším výnosem. Peníze mohou být uloženy na spořicím účtu nebo v jiných nízkorizikových produktech, kde jsou chráněny před inflací a mohou přinést malý úrok. Investování znamená použití peněz k nákupu aktiv, která mají potenciál vytvářet příjem nebo zhodnotit se v průběhu času. Investování je obvykle spojeno s vyšším rizikem a vyšším potenciálním výnosem. Investice mohou být například do akcií, dluhopisů, nemovitostí nebo podnikatelských projektů.
Hlavním rozdílem mezi spořením a investováním je tedy míra rizika a potenciálního výnosu. Spoření je bezpečnější, ale přináší nižší výnosy, zatímco investování může přinést vyšší výnosy, ale s vyšším rizikem ztráty.
Stavební spoření
Stavební spoření je specifický druh spoření, který umožňuje naspořit peníze na budoucí výstavbu, rekonstrukci nebo jiné stavební úpravy nemovitosti. Během spoření klient získává, kromě pravidelného úroku z dosud naspořené částky, také státní podporu. Stavební spoření funguje taky jako bankovní kasička, do které si ukládáte peníze, které se vám úročí. Jednou za rok se vám připíše i státní podpora, která odpovídá 10 % ročního vkladu (maximálně 2 000 Kč). Výše maximální státní podpory se bude do bodoucna pravděpodobně snižovat.
Doplňkové penzijní spoření
Doplňkové penzijní spoření je státem podporovaný nástroj pro spoření na důchod, který nabízí investici podobnou investici do podílových fondů. Jeho výhodou je regulovaná nákladovost fondů a v některých případech i garance nezáporného zhodnocení při splnění stanovených podmínek, jako je minimální délka spoření nebo dodržení investiční strategie. Státní příspěvek je připisován kvartálně a dosahuje nejvyšší hodnoty 230 Kč při úložce 1000 Kč měsíčně. Maximální snížení daňového základu účastníka o 24 000 Kč pro daný rok je dosaženo při celkovém vlastním příspěvku 3 000 Kč měsíčně, což při sazbě daně 15 % znamená maximální úsporu pro účastníka ve výši 3 600 Kč.
Podílové fondy - ETF i OPF (penežní trh, dluhopisové, akciové, smýšené...)
OPF - Otevřené podílové fondy (OPF) jsou forma kolektivního investování, která umožňuje drobným investorům investovat i malé finanční částky. Jedná se o instituce, které vkládají finanční prostředky svých investorů (podílníků) do cenných papírů. Investor tak nese nižší riziko, než kdyby investoval sám. Každý investor obdrží podle investované částky určitý počet podílových listů a stává se tak podílníkem fondu. Podílník má kdykoliv právo na zpětný odkup za aktuální tržní cenu.
ETF - (Exchange Traded Funds) neboli burzovně obchodované fondy jsou cenné papíry, které drží portfolio jiných cenných papírů. Na rozdíl od klasických podílových fondů vyžadují ETF takřka minimální správu, což se samozřejmě příznivě promítá do dostupnosti pro investory. ETF fondy jsou tedy velmi zajímavým investičním nástrojem, který umožňuje investorům snadno diverzifikovat své portfolio a snížit riziko ztráty finančních prostředků. ETF fondy totiž zpravidla kopírují nějaký zavedení burzovní index – pro příklad lze uvést index S&P 500 – a nákup podkladových aktiv v rámci fondů probíhá prostřednictvím zautomatizovaných algoritmů. Nákup ETF může být pro investora chytrou a levnou strategií pro vytvoření optimálního osobního portfolia.
Realitní fondy
Nemovitostní fondy jsou specifické podílové fondy, které investují do kvalitních nemovitostí přímo nebo prostřednictvím nemovitostních společností. Investoři se mohou podílet na výhodách vlastnictví kvalitních nemovitostí bez osobní odpovědnosti za závazky z provozu těchto nemovitostí. Fondy participují v různých segmentech realitního trhu, jako jsou kanceláře, nákupní centra, logistické areály, rezidenční nemovitosti, hotely atd., s různým cyklem vývoje a možností optimalizace celkového výnosu správnou investiční strategií.
Investiční kovy (zlato, stříbro, mince)
Investování do zlata a stříbra je v České republice velmi oblíbené. Je považováno za defenzivní investici a poskytuje ochranu hodnoty majetku v průběhu času. Můžete si dokonce fyzicky zakoupit zlaté cihličky nebo mince. Pokud nemáte dostatek peněz, můžete si na zlato pravidelně odkládat a fyzické zlaté mince vám budou později doručeny přímo domů.
Termínované vklady
Termínovaný vklad je bankovní produkt určený pro jednorázové vklady, takže není možné do něj pravidelně vkládat peníze. Doba vkladu a výše ročního úroku jsou předem pevně stanoveny. Vklad klienta je pojištěn v rámci Garančního systému finančního trhu až do výše 100 000 EUR, což je ekvivalent cca 2 500 000 Kč, a to za všechny účty jedné osoby u jedné banky.
10 + 1 Krok k novému bydlení